1. lecke: Utoljára gondolunk a múltra…

A mai nap utoljára nézzünk szembe a múlttal, hogy a következő leckétől, már csak a jövőre, a hitelpusztításra tudjunk koncentrálni.

Ezt a lecke első sorban a hitelkártyával rendelkezőknek szól, de a hitelkártya helyére nyugodtan helyettesítsd be a saját hitelfajtádat. A lakáshitelek témaköre kicsit más téma, ahhoz is hozok feladat a lecke végén.

Az, hogy valaki hitelkártya ügyileg le van égve, az igazából egy szemmel nem érzékelhető jelenség, ezért ez külső szemlélőnek, úgymond láthatatlan marad, hogy egy pénztárnál debit kártyát (normál bankkártya, amihez nem társul hitel) vagy egy kredit kártyát veszel elő (a kártyához hitel társul) senki nem tudja ránézésre megmondani.

De nem marad láthatatlannak egy pénzügyi tervezőnél, ahol a beszélgetés során, szépen sorban minden kiderül. A tapasztalatom az nagyon sokan úgy használják a hitelkártyájukat, hogy nincsenek tisztában a működésével, ez olyan mintha valaki jogosítvány nélkül vezetne, ezért is született meg többek között ez a sorozat.

Valószínűleg magad is hitelkártya tulajdonos vagy, és nem vagy elégedett a hitelkártya használati szokásoddal. Az országban közel 1.250.000 db hitelkártya található a MNB adatai szerint. A hitel kártyahasználók jelentős része, viszont úgy használja, hogy folyamatosan anyagi hátránya származik belőle.

Gondolom, ha itt vagy ismered ezt a két anyagomat:

Feladat!

Gondold végig, hogy lett hitelkártyád! Kérted? Vagy csak a bank egyszerűen kérés nélkül küldte?

Aztán elkezdted használni, eleinte vissza is fizetted a vásárlásaidat pontosan, majd egyszer már nem, mert túl sok lett. Vagy egyszer valami szép, csábító, drága dolgot megvettél és azóta sem bírsz kikeveredni a történetből? Mi a Te történeted? Vagy esetleg teljesen más szituáció van Nálad?
Esetleg nem egy, hanem több hitelkártyád is van? – nyugodtan írd le a történetedet vagy a hozzászólások közé vagy egyszerűen csak magadnak, igen írd le most kivételesen.

Mire is használjuk a hitelkártyát?

  • Néhányan azért, hogy ne kelljen pénzt vinni magukkal, akár több országon keresztül sok-sok különféle valutában.
  • Mások azért, hogy amíg a hitelkártyáról díjmentesen használják a bank pénzét, addig saját pénzük kamatozzon.
  • Aztán megint mások tudják, hogy a jövő hónapban extra pénz áll a házhoz pl. 13. havi fizetés, de nem bírják kivárni, míg megérkezik, ezért előre elköltik. Csak legyenek, olyan fegyelmezettek, hogy vissza is fizetik időben.
  • A legtöbben viszont nem ezért, hanem mert olyan türelmetlenek, hogy nem bírják kivárni azt, hogy egy-egy vágyott dologra előre összerakják a pénzt. Mondjuk azt nem értem, hogy miből gondolják, ha ebben a hónapban nem futja rá, akkor a következőben igen.
  • És nagyon kevesek vannak, akik befektetést csinálnak a hitelkártyájukkal. Nem rég olvastam valahol, hogy Nagy-Britanniában néhányan egy-egy kedvelt koncertre az elsők között a legjobb helyekre hitelkártyájukkal megveszik a jegyet, majd amikor már nem kaphatóak azok, az interneten eladják felárral.

 

Feladat!

Írd le, hogy eddig visszagondolva mikor, mire és miért használtad a hitelkártyádat!

Ezt magadnak írod, így légy nagyon őszinte!

Hidd el lesz jó pár olyan dolog, ami leírás nélkül nem tűnt ésszerűtlennek, az leírva, most már annak fog tűnni. De azon, ami a múltban történt már ne rágd magad, inkább tanulj a hibádból és törekedj, hogy újból ne kövesd el!

Innentől kezdve, ha valami ok miatt, újból használod a hitelkártyádat, a nap végén egy kis füzetbe írd le. Mire használtad, milyen értékben, mikor és miért!

Hitelkártya, milyen érdekes név, mintha azt sugallaná, hitelt érdemlően bizonyítható, hogy szükségünk volt a használatára. Mennyivel csúnyább név lenne, ha úgy használnánk ADÓSSÁGKÁRTYA vagy TARTOZÁSKÁRTYA. Ugye így már az ember fia vagy lánya sokkal kevésbé használja szívesen. Az adósság kártyám terhére vettem egy szép pár cipőt, pedig a valóság ez. A kártya használata révén a legtöbben adósságba, tartozásba verik magukat és családjukat.

Feladat!

Mára még egy utolsó feladat van. Keresd meg a hitelkártyád vagy a hitelkártyáid utolsó kimutatását és nézd meg mennyit fizettél kamatra! Az összeget szorozd meg 12-vel e hónapok számával, ennyit fizetsz ki minden évben a kamatokra. Sok vagy kevés ez szerinted? Gondolom sok.

  • a kamat havonta 9.000 Ft, évente ez már 108.000 Ft

És mióta van meg a hitelkártyád? 4 éve, akkor mennyit is fizettél a banknak? kb. 432.000 Ft-ot már, nem luxus ez? De igen! Nem gondolod, mennyivel jobb helye lenne a pénznek nálad? De igen!

Ebből elég, számoljunk le az ADÓSSÁG kártyával, nyírjuk ki a tartozásunkat! Előre szólok, nem lesz ez egy gyors módszer, de megvalósítható lesz, apró kis lépésekkel, de mindig látni fogod, hova tartasz lépésről lépésre. Készen állsz a küzdelemre, elhatároztad, hogy Te leszel a jobb?

Végezd el a feladatokat és két nap múlva folytatjuk.

Ha lakáshiteled van, akkor is gondold végig a döntéseidet, mikor jártál el gondosan és a körülmények mikor dolgoztak ellened (CHF-es hitel). Tervezőként, mindig egy 20-25 %-os tervezőrészlet növekedést bekalkuláltam, igen tudom, hogy sokaknál ez a szám nagyobb.

Egy lakáshitelnél, ha más devizában vettem fel, akkor a 25 %-os növekedésig azt mondom, hogy a rendszer része, a felette lévőre, viszont mondhatom, hogy a körülmények is ellened szóltak.

A forintosításnak egyetlen egy előnyét látom, most mindenki tisztán lát feketén-fehéren látja a helyzetét, már senki sem reménykedik, hogy alacsonyabb árfolyamon forintosítanak, ott van a hétfejű sárkány, amit le kell győzni.

Viszont tudnod kell, sajnos ez a játszma még nincs lefutva, és még emelkedhet a törlesztő részleted, mert a jegybanki kamat alacsonyan van…, nektek ezért lesz fontos, hogy ebben a viszonylag kedvező időszakban, a lehető legtöbb előtörlesztést meg tudjátok tenni… – de erről lesz, majd egy külön lecke…

Ha lakás hiteled van, gondold végig valóban akkora lakásotok, házatok van-e, mint amit a jövedelmi viszonyotok megenged, vagy azért egy kicsit optimista voltál hitelfelvételkor, és egy kicsit, szebb és egy kicsit nagyobb lett, mint amit a reális éned jónak látott.

Szedd össze utoljára, a múlttal foglalkozva, hol érzed, hogy te is hibáztál és nemcsak a körülmények szólnak ellened.

Számold ki, nézd meg mennyit fizetsz évente kamatra, na ez lesz a fő feladatunk, hogy ezt a számot csökkentsük!

 

3 thoughts on “1. lecke: Utoljára gondolunk a múltra…

  1. Sziasztok. A férjemmel 17 éve vagyunk házasok, 18 éve élünk együtt. Az első gyermekünk születéséig jól mentek a dolgaink, én is dolgoztam, munka mellett tanultunk mind a ketten, estin érettségiztünk, és mellette egy okj-s tanfolyamot is elvégeztünk, amit nászajándékba kaptunk a nagybátyámtól. Miután kamaszom megszületett, anyukám úgy döntött, eladja a lakását, és a telkét, hogy egy nagyobb kertes házba költözhessünk mi négyen. Közben párom munkahelyén bevezették a kényszervállalkozós “munkakört”, vagyis csak így maradhatott ott a párom. Ez jó is volt, meg nem is. Párom az egyik évben úgy döntött, hogy nyaralni megy a család az adó befizetése helyett, majd a következő évben ismét. Közben anyukámmal egyre jobban megromlott a viszonyunk, havi 80000 Ft-ot kért rezsire, plusz a számlák összegének 2/3-át állandóan kaptam a zaklatást, hogy miért pakolunk az Ő hűtőjébe, miért használjuk az Ő porszívóját. …stb… a döntő mondat akkor hangzott el, amikor az anyósoméktól kapott fél disznót nem tehettük be a fagyasztóba, mert az az övé. Párom ekkor úgy döntött kezébe veszi a dolgot, és hitelkártyára vett mindent, amire szükségünk volt. Ekkor még nem is volt semmi gond. A gond akkor kezdődött, amikor megszüntették a kényszervállalkozós működési formát. A cég, ahol a párom dolgozott 98000 bruttó fizetéssel akarta visszavenni alkalmazotti státuszba. Párom nemet mondott, és az egy hónapos felmondási idő alatt munkát keresett, és talált is. Azonban a kártyákra már nem igazán tudtunk törleszteni. A helyzetünk odáig fajult, hogy Édesanyám közölte, idősek otthonába megy, és költözzünk el, mert eladja a lakást. Albérletbe nem akartunk menni, de semmilyen tőkével nem rendelkeztünk. Két hét múlva találtunk rá a jelenlegi lakásunkra. A foglalózáshoz a sógorom vett fel személyi kölcsönt nekünk, ezt azóta már sikerült visszafizetnünk. 2009-ben találkoztunk egy hölggyel, aki azt ígérte, hogy segít nekünk egyetlen hitelbe besűríteni az összes bankkártya tartozást. Ehhez először hozott két magánhitelezőt, hogy legyen egy kis ideje keresgélni, ezektől 1,800 000, és 2,500 000 Ft hitelt vett fel a párom. 2010-re 25 bankkártya tartozásunk, két magánhitelezői tartozásunk (havi 75 000, és havi 60 000 Ft kamattal), és egy lakáshitelünk volt. A hölgy, aki “segített” eltünt, mi pedig itt maradtunk egy rakat adóssággal. Ezt sikerült mostanra lecsökkenteni a 4 bankkártyás tartozásra, és a lakáshitelre, de soha többé nem szeretnék olyan éveket élni, mint amit addig kellett, hogy idáig eljussunk. Bízom benne, hogy ez a tanfolyam hozzásegít ahhoz, hogy mégjobban feltudjunk lélegezni; annál is inkább, mert a gyermekeink közül a kislányunk súlyos fogyatékos, aki állandó felügyeletet igényel, így jelenleg (13 éve) párom az egyedüli kereső a családban, az én bevételem mindössze az ápolási díj (22140), és a Főállású anyasági (25650) Ft összesen.
    Hálás köszönetem Kingának, hogy itt lehetek!

  2. Sziasztok!

    Livi vagyok! Férjem és két gyerekem van. Napi 8 órás munkahelyem és főiskolára járok.
    Elég elfoglalt vagyok, állandó időhiánnyal.
    Én az A hitelemtől nem szabadulok 600,000 Ft mínuszom van rajta jelenleg.
    Tavaly voltunk külföldön nyaralni a gyerekekkel és egyszerűen túlköltekeztünk, aztán jöttek a váratlan kiadások és most nem bírok már az összeggel.
    Ebben várok valami jó ötletet, megoldást, hogy minél hamarabb felszámoljam és többet ne legyen.
    Üdvözlettel,
    Livi

    1. Rendben, szerintem a végére összeáll a kép, mennyibe is kerül és miért érdemes kinullázni, ami egyben jó motiváció is lehet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>